Nauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?

by Admin


Posted on 09-06-2023 11:36 AM



3 kwietnia 2022 14 kwietnia 2023 jak nauczyć dziecko literek i kiedy tak naprawdę rozpocząć tę naukę? te pytania zadaje sobie zdecydowana większość rodziców i opiekunów maluchów. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych i skutecznych metod, dzięki którym twoja pociecha szybciej przyswoi umiejętność czytania i pisania. instagram Podpowiemy ci również, z jakich zabawek i pomocy dydaktycznych najlepiej skorzystać, ponieważ nauka literek przez zabawę przynosi według nas najlepsze efekty.
http://kartypracydlaprzedszkoli.s3-website.us-east-2.amazonaws.com/karty-pracy-dla-przedszkoli/Jak-nauczy-dziecko-alfabetu.html

Kiedy zacząć dziecko uczyć alfabetu?

Jeżeli dziecko zaczyna interesować się czytaniem (znając litery bądź nie), jest to czas, by spróbować je tego nauczyć. facebook Dla większości dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, najłatwiejsza jest na tym etapie metoda sylabowa. Pozwala ona uniknąć długotrwałego pozostawania na etapie głoskowania, bez zrozumienia treści czytanych wyrazów i możliwości przejścia do etapu zdań – co niestety jest najczęściej spotykaną wadą pracy przy użyciu głoskowania. Kiedy zaś dziecko, które nauczyło się już czytać metodą sylabową, pójdzie do szkoły i tam zetknie się z ćwiczeniami polegającymi na głoskowaniu, będą one dla niego o wiele łatwiejsze do wykonania. Jeżeli maluch zna litery, łatwo nauczymy go czytać sylabami, pamiętając, by przestrzegać zasady, że najpierw wprowadzamy sylaby otwarte (ma, be, wo, mu itp.

Nie sposób jednoznacznie określić idealny moment do rozpoczęcia nauki czytania, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym i właściwym dla siebie tempie. Dlatego też czas, w którym należy zacząć przygodę z czytaniem, powinien być wyznaczony przez rodziców (lub ewentualnie pedagoga, logopedę bądź psychologa dziecięcego) na podstawie obserwacji dziecka. Oczywiście nie należy odwlekać tego momentu w nieskończoność – w polskim systemie edukacyjnym naukę czytania rozpoczyna się dopiero na etapie wczesnoszkolnym, czyli wtedy, kiedy dziecko ma 6–7 lat. Niemniej jednak w większości przypadków dzieci są gotowe, by podjąć ją znacznie wcześniej. Stosunkowo często – zwłaszcza na forach internetowych i grupach na facebooku – można spotkać się z opinią, że nie należy uczyć dziecka czytać, ponieważ jest to obowiązek szkolny i maluch będzie się nudzić na lekcjach.

Po pierwsze, dziecko samo decyduje kiedy, gdzie i czy w ogóle chce się uczyć alfabetu. Jeżeli tylko dziecko wykazuje zainteresowanie, pyta i chce się uczyć literek, znaczy to, iż jest to najlepszy moment do nauki. Jak zacząć? najlepiej od imion dziecka, rodzeństwa, rodziców. My zaczęliśmy także od liter początkowych imion ulubionych kolegów z przedszkola. My akurat mamy drewniany stojak – liczydło z alfabetem. Z jednej strony znajdują się litery od a do z, z drugiej obrazek zaczynający się od tej literki, np. A (auto). Zaczęliśmy od pierwszej literki imienia synka, później nauczył się pierwszej literki imienia siostry. Teraz jesteśmy na etapie kolegów z przedszkola.

Rodzice zawsze zastanawiają się kiedy rozpocząć z dzieckiem naukę poznawania literek i cyferek. Im wcześniej tym lepiej. Nawet kilkumiesięczne maluchy mogą już zacząć oswajać się z nauką literek i cyferek, choć oczywiście przez dłuższy czas nie będą one wiedziały, co też przedstawiają gąbeczki z namalowanymi literkami czy liczbami. Co prawda, konkretna umiejętność pisania i liczenia jest wymaga od dzieci dopiero w szkole, ale można rozpocząć naukę już w domu, z małym dzieckiem. Młodsze dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego też już 2- czy 3-letni brzdąc swobodnie może rozpoznawać litery i cyfry. Jeśli nauka zostanie zorganizowana w odpowiedni sposób, w formie zabawy, dziecko będzie chciało uczyć się bardzo chętnie.

Alfabet nie jest tak trudny

Miętolenie plasteliny i tworzenie z niej wałków na litery rozluźni każde, nawet mocno spięte dziecko. Ponadto wzmacnia mięśnie rąk i kształtuje poczucie kontroli i sprawczości. Ma to ogromne znacznie dla dzieci z dysleksją, gdyż litery stają się bardziej przyjazne, znajome, bardziej „ich”. Najlepiej do wykonania liter nadaje się biała. Warto kupić ok. 1 kg w sklepie dla plastyków lub na allegro, gdzie sprzedawana jest w kostkach lub wałeczkach. Następnie wydrukuj na kartce papieru naprawdę dużą czcionką cały alfabet, razem z literami ą, ę, ć, ś itd. Potnij kartkę i sklej ze sobą w taki sposób, aby powstał jeden pasek ze wszystkimi literami.